Wicemistrzostwo U24 Ekstraligi sukcesem krośnieńskiej Watahy. „W naszych młodych Wilkach jest potencjał”

Drużyna ORLEN Cellfast Wilki Krosno ukończyła sezon U24 Ekstraligi na drugim miejscu, ulegając wyłącznie triumfatorowi rozgrywek – Enea Stali Gorzów. Zarówno zawodnicy, jak i włodarze klubu nie ukrywają, że zwycięstwo w rozgrywkach było bardzo blisko, choć ostatecznie srebrny medal i tak jest bardzo dużym sukcesem ekipy z Miasta Szkła.

ORLEN Cellfast Wilki Krosno przystąpiły do rywalizacji w U24 Ekstralidze po raz pierwszy w historii. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu nie były uważane przez media za faworytów do zdobycia medalu rozgrywek, o czym wspomniał prezes Cellfast Wilków, Grzegorz Leśniak.

– Gdy zaprezentowaliśmy nasz skład na rozgrywki U24 Ekstraligi, w niektórych mediach można było przeczytać nawet nagłówki, że nie wygramy meczu. My awansowaliśmy do wielkiego finału, gdzie zmierzyliśmy się z bardzo mocną drużyną, która całe lata jeździ w PGE Ekstralidze – powiedział sternik krośnieńskiego klubu.

W fazie zasadniczej rywalizacji ekstraligowych drużyn do 24 roku życia team ORLEN Cellfast Wilki Krosno zwyciężył 13-krotnie, dwukrotnie remisując i ponosząc wyłącznie jedną porażkę – na wyjeździe z Enea Stalą Gorzów. Młoda „Wataha” z pierwszego miejsca awansowała do finału, gdzie ponownie zmierzyła się z ekipą z Gorzowa. Finałowa rywalizacja była bardzo wyrównana, a o końcowym rezultacie przesądziły ostatnie gonitwy rewanżu rozegranego przy Legionów w Krośnie. Górą z tej batalii wyszła drużyna gości, zwyciężając w dwumeczu zaledwie jednym punktem – 90:89.

– Zabrakło ostatecznie jednego, maleńkiego „oczka”, by triumfować w całych rozgrywkach. Mamy tytuł wicemistrzowski i cieszymy się z niego. W naszych młodych Wilkach jest potencjał – przyznał Leśniak.

Jeden z najlepszych zawodników wielkiego finału U24 Ekstraligi, Piotr Świercz, uważa rozgrywki U24 Ekstraligi za idealne pole do rozwoju dla młodzieży.

– U24 Ekstraliga to świetna liga dla młodych zawodników. Można tutaj zdobyć sporo doświadczenia, rywalizując na ekstraligowych torach. Bardzo dobra inicjatywa, nic dodać, nic ująć. Co do naszego osiągnięcia w postaci srebrnego medalu, z pewnością każdy widzi, jaką pracę wykonaliśmy w tym roku. Brawo dla chłopaków. Jeśli jeden z nas miał jakiś problem, to pozostali starali się mu pomagać. Był naprawdę dobry team spirit. Oby w przyszłości też to tak funkcjonowało – powiedział 18-latek.

Indywidualnie w ścisłej czołówce statystyk uplasował się reprezentant ORLEN Cellfast Wilków, Marko Lewiszyn. Zawodnik z Ukrainy legitymując się średnią 2,456 punktu na bieg, znalazł się na 4. miejscu listy klasyfikacyjnej sezonu 2023. Najprawdopodobniej w kolejnym sezonie będzie miał okazję do wyśrubowania tego osiągnięcia, ponieważ ORLEN Cellfast Wilki zamierzają zgłosić zespół do rozgrywek U24 Ekstraligi w sezonie 2024.

– Wszystko wskazuje na to, że powalczymy w U24 Ekstralidze w sezonie 2024. Na pewno jest to znakomite pole do rozwoju. Chodzi nam o to, by młodzi zawodnicy mieli jak najczęstszą okazję do występów. To fantastyczna inicjatywa. Warto zaznaczyć, że partnerem meczów U24 Ekstraligi, turniejów Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów oraz innych zawodów w Krośnie jest Krosno Miasto Szkła. Nasze miasto stawia na sport. Panowie prezydenci oraz radni miejscy bardzo często są gośćmi na stadionie przy Legionów – podobnie jak dziesiątki, setki czy tysiące mieszkańców Krosna. Miasto żyje żużlem. Widzimy, jakie jest zapotrzebowanie na dobry żużel w naszym mieście – podsumował prezes Grzegorz Leśniak.